Markar ESAYAN KİŞİSEL WEB SİTESİ

Jerusalem

 

JERUSALEM-TİMAŞ YAYINLARI

“Eylül 1977 / Babamın beni almaya geldiği günü dünmüş gibi hatırlıyorum. Eve ürküntü veren bir gerginlik hâkimdi o akşamüstü” diye başlıyor Jerusalem. Esayan, bir solukta okunan romanında İstanbullu bir Ermeni ailenin öyküsünü anlatıyor. 

Kendi çocukluk yılları zorluklarla geçen baba, sekiz yaşındaki oğlunu iyi bir eğitim alması için Kudüs’e göndermek ister. Henüz “bu dünyada olma” haline bile alışamayan kahramanımız bir anda annesinden, şehrinden, yuvasından ayrılmak zorunda kalır. Yatılı okulun soğuk ve nemli odaları, “Evden gönderilen, neden kardeşlerim değil de ben?” sorgulamaları, manastırın nispeten sakin havası, ama duvarların hemen ötesinde bir yurdu paylaşmaya çalışan iki halkın mücadelesi, varlıklı ve nüfuzlu bir aileden geliyor olmaktan kaynaklanan “hanım evladı” görüntüsünü alt etmek için girişilen onlarca macera… Ve daima varlığı hissedilen ve onunla teselli bulunan Hz. İsa imgesi… 

Jerusalem böylesine zor bir konuda tam bir samimiyet ve kıvam örneği sunuyor. Kahramanlarının hiçbirini kayırmadan ve hiçbirini ihmal etmeden bütün isimlere hayat veriyor. Kudüs’ü anlatıyor, İstanbul’u anlatıyor, “gerçek bir acıyı” yaşarken üzüntü ve kederi kendi tekeline alma halini, Hz. İsa’nın çileli yolculuğunu, Filistinli Ekrem’i, yaşından çok önce olgunlaşan Vasken’i, haylaz Maksut’u anlatıyor. Üstelik tüm bunlar tam bir kıvam ile yapıyor. Adeta sinematografik bir anlatımı var: sürükleyici ve ilginç. Öte yandan bir edebiyat metni olduğunu hissettiren detaylar da yerli yerinde; kişiler arası ilişkiler ve insanlık durumları ustalıkla işlenmiş. Esayan’ın kurguladığı karakterler, duygular ve olaylar oyunbaz hamlelere gerek bırakmayacak kadar sahici.

İsteme Adresi:

http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=583931

Yorumlar (5) Geri izlemeler (0)
  1. bu kitabı okurum

  2. guzel kitaptir oneririm.

  3. güzeldi

  4. Ben yorum yazmak yerine, sitemde yayımladığım, çok da uzun olmayan, yazımın linkini vermek isterim. O yazıda detay vermediğim tek şey, göz yaşlarımdı… 
    http://www.okurken.net/2012/09/26/jerusalem/

  5. sayın esayan ,bugün yeni şafak sitesini açınca sizin merhabanızı gördüm,çok mutlu oldum.ne güzel ,ne iç açıcı bir selam oldu bizlere. yazınızı okuyunca daha da iyi oldu. zira hergün medyada gündelik yaşananlardan öyle depresif bir ruh hali çöktü ki üzerimize.siz ise değişiyoruz değişeceğiz diyorsunuz. siz yalan ve yanlış söylemez,abatmazsınız.bütün kalbimle acıların bitip ,özgürlük ve adaletin,insan önceliğinin, tüm acılar coğrafyamıza egemen olması dileğiyle.allah ömrünüzü uzun etsin.selam ve dua ile..


Leave a comment

Geri izleme yok.